Co to są wtyczki i jak je wykorzystać w WordPressie?

WordPress nie byłby tak popularny, gdyby nie wtyczki – czyli małe programy które trzeba doinstalować do strony, żeby dodać do niej wybrane funkcjonalności.

Powiedzmy, że chcę mieć na swojej stronie mapkę Google, przyciski like z Facebooka, czy formularz kontaktowy.

Ponieważ WordPress nie ma wbudowanych takich funkcjonalności, muszę doinstalować odpowiednie wtyczki.

Gdzie znajdziesz wtyczki?

Listę wtyczek do WordPressa znajdziesz w repozytorium wtyczek, na stronie https://pl.wordpress.org/plugins/.

Wtyczki również możesz przeglądać bezpośrednio w swoim WordPressie – na karcie Wtyczki – Dodaj nową.

Jeżeli przejdziesz na zakładkę Popularne – zobaczysz listę najpopularniejszych ostatnio wtyczek, czyli takich, które użytkownicy instalowali najczęściej.

Po kliknięciu na nazwę wtyczki – wyświetli się jej opis i pozostałe dane z nią związane, czyli np. sposób instalacji, FAQ, oceny użytkowników itd.

Na karcie Wtyczki, możesz również szukać wtyczek, wykorzystując frazy kluczowe.

Przykład:

Jeżeli szukasz wtyczki która ma wyświetlać mapę Google na stronie, wpisz w oknie szukaj „google map”. Jeżeli ma to być wtyczka, która wyświetla przyciski mediów społecznościowych wpisz np. „social media” lub „facebook” czy „twitter” .

Uwaga:

W wyszukiwarce wtyczek używaj angielskich fraz kluczowych, ponieważ większość wtyczek jest opisana w tym właśnie języku.

Jeżeli szukając wtyczki, znajdziesz wiele wtyczek, które – teoretycznie – działają tak samo i zastanawiasz się, którą z nich zainstalować.  Zwróć uwagę, na to ile aktywnych instalacji ma w tej chwili dana wtyczka.

Duża liczba aktywnych instalacji oznacza, że wtyczka jest popularna i prawdopodobnie dobrze działa, więc warto ją również przetestować u siebie na stronie.

Jak zainstalować i włączyć wtyczkę?

Przejdź na zakładkę Wtyczki – Dodaj nową.

Wpisz w oknie Szukaj wtyczek – nazwę  szukanej wtyczki.

Kliknij Zainstaluj teraz.

Następnie włącz wtyczkę.

Wtyczka powinna już działać.

Kolejnym krokiem jest konfiguracja wtyczki.

Konfiguracja wtyczki

Prawie każda wtyczka wymaga konfiguracji, czyli określenia tego, gdzie i jak ma działać, ale ponieważ każda jest inna, niestety nie da się napisać jednej instrukcji obsługi do wszystkich wtyczek.

Najlepszym pomysłem na to, żeby dowiedzieć się, jak skonfigurować daną wtyczką, jest przeczytanie dokumentacji – czyli instrukcji obsługi wtyczki.
Takie informacje znajdziesz na stronie producenta wtyczki, lub w repozytorium WordPressa – na podstronie związanej z wtyczką.

Przykład: dokumentacja jednej z najbardziej popularnych wtyczek  – Contact Form 7https://contactform7.com/docs/

Czy wtyczki są płatne?

Wszystkie wtyczki, które znajdziesz w oficjalnym repozytorium WordPressa (https://pl.wordpress.org/plugins/), to wtyczki darmowe. Natomiast wiele z nich, ma swoje bardziej rozbudowane, płatne wersje, które można kupić na stronie ich producentów.

Aktualizacja wtyczek

Ponieważ wtyczka, to kawałek kodu, napisanego w którymś z języków programowania, często zdarza się tak, że hakerzy włamują się na strony, wykorzystując luki w w jej zabezpieczeniach. Dlatego koniecznie aktualizuj wtyczki, do ich najnowszych wersji.

Żeby sprawdzić, czy zainstalowane na Twojej stronie wtyczki wymagają aktualizacji, wystarczy przejść na zakładkę Wtyczki i sprawdzić, czy przy którejś wtyczce wyświetla się informacja o dostępnej aktualizacji.
Jeżeli jest dostępna aktualizacja, należy ją jak najszybciej uruchomić.

 

Pobierz poradnik „7 Prostych Kroków do Strony Internetowej na WordPressie”.
Kliknij link poniżej. Poradnik zostanie wysłany na Twój FB Messenger w ciągu 10 sekund 🙂

 

Pasjonatka WordPressa i pozycjonowania stron.
Autorka bloga zrobsobiestrone.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *