Jak wybrać idealny szablon na swoją stronę internetową?

Jeżeli przeżywasz piekielne męki, próbując wybrać szablon, oglądasz już czterdziestą ósmą wersję szablonu, na siedemnastej stronie z szablonami i na nic nie możesz się zdecydować – to wiedz, że nie jesteś sam.
Wszyscy się tak męczymy :).

Niektórzy bardziej, inni mniej, ale wybór szablonu na stronę, to nie jest najprostsze zadanie. Każdy ma z tym problem. Szablonów są tysiące, wiele z nich wygląda świetnie, więc jak z nich wybrać ten, który będzie najlepszy ?

Szablon darmowy czy płatny?

Zanim zaczniesz przeglądać szablony płatne, sprawdź, czy któryś z darmowych szablonów nie spełnia Twoich oczekiwań.

Po pierwsze dostaniesz szablon za darmo, a po drugie, możesz sprawdzić, czy rzeczywiście wygląda i działa, tak jak wersja demonstracyjna. Jeżeli ci się nie spodoba,  odinstalujesz go i zainstalujesz inny.
Darmowe szablony możesz przeglądać bezpośrednio w swoim WordPressie na karcie Wygląd – Motywy, albo w repozytorium WordPressa – tutaj: https://pl.wordpress.org/themes/.

Często twórcy szablonów udostępniają dwie wersje tego samego szablonu: darmową i płatną. Wersja darmowa jest  przeważnie mniej rozbudowana, ma mniej dodatków i mniej możliwości zmiany ustawień w szablonie, ale, ponieważ jest za darmo – nie narzekamy i testujemy :).

Jeżeli jednak nie znajdziesz darmowego szablonu, który spełnia Twoje oczekiwania, pozostaje poszukać rozwiązania płatnego np. na stronie ThemeForest. Znajdziesz tam tysiące płatnych szablonów do WordPressa, które możesz przeglądać, wyszukiwać używając słów kluczowych, lub sortować uwzględniając cenę, popularność lub trendy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szablonu?

1. Dobra dokumentacja

Pierwsze, na co powinieneś zwrócić uwagę, to dobra dokumentacja szablonu.
Dokumentacja – to nic innego – jak instrukcja obsługi szablonu.

Dowiesz się z niej jak zmieniać poszczególne elementy szablonu, takie jak np. układ strony, kolory, czcionki, rozmieszczenie widgetów itp.
Bez dobrej dokumentacji, konfiguracja szablonu może Ci sprawić dużo problemów, będziesz musiał domyślać się, co, jak i gdzie zmienić – żeby wszystko działało tak, jak powinno.

Przykład: Dokumentacja szablonu Zerif Litehttp://docs.themeisle.com/article/5-zerif-lite-documentation

2. Responsywność

Szablon, który instalujesz na stronie, musi być responsywny (czyli dostosowany do urządzenia, na którym jest wyświetlany), tak, żeby użytkownik nie miał problemu z przeglądaniem strony, obojętnie na jakim urządzeniu to robi.

Przypomnij sobie , jak wyglądają niektóre strony, które przeglądasz na telefonie.

Zamiast treści strony widać logo, które zajmuje cały ekran, czcionka jest bardzo mała i kompletnie nieczytelna.  Prawdopodobnie od razu opuszczasz takie strony. I nic dziwnego. Nie da się ich przeglądać, chyba, że nosisz ze sobą lupę.

Również Google promuje responsywność i obniża stronom nieresponsywnym pozycje w wynikach wyszukiwania, więc wpłynie to także na widoczność Twojej strony w wyszukiwarce.

Tutaj możesz przetestować swoją stronę i sprawdzić czy dobrze się wyświetla na wszystkich urządzeniach: https://search.google.com/test/mobile-friendly

3. Zgodność z przeglądarkami

Użytkownicy, którzy wchodzą na Twoją stronę, będą używali różnych przeglądarek np. Google Chrome, Firefox, Internet Explorer i innych.
Więc pamiętaj o tym, żeby sprawdzić, czy Twój szablon wygląda dobrze w każdej z nich. Nie zapomnij o przetestowaniu wyglądu strony na urządzeniach mobilnych.

4. Zgodność z wtyczkami

Jedną z największych zalet WordPressa są tysiące różnych wtyczek, które możesz wykorzystać na swojej stronie. Jednak czasem zdarza się tak, że szablon źle współpracuje z niektórymi wtyczkami.
Więc zanim wybierzesz szablon na swoją stronę, sprawdź, czy nie będzie problemu z wtyczkami, które chcesz na niej wykorzystać.

Jak sprawdzić, czy szablon spełnia wszystkie wymagania?

Jeżeli wybrałeś darmowy szablon, wejdź na stronę producenta, lub na stronę demo szablonu. Tam powinieneś znaleźć informacje o szablonie i dostępną dokumentację. Jeżeli jednak nie znajdziesz potrzebnych Ci informacji (co się dość często zdarza), to jedynym wyjściem jest zainstalowanie szablonu na stronie i przetestowanie wszystkiego samodzielnie.

Natomiast jeśli kupujesz szablon np. na stronie ThemeForest – w opisie każdego szablonu znajdziesz informacje o tym, czy jest dobrze udokumentowany, z jakimi przeglądarkami współpracuje i z jakimi wtyczkami jest kompatybilny.

Poniżej fragment opisu do szablonu BeTheme ze strony ThemeForest:

Jak zainstalować szablon na swojej stronie?

Jeżeli spodobał ci się któryś z darmowych szablonów (dostępnych bezpośrednio w Twoim WordPressie), aby go zainstalować, wystarczy kliknąć przycisk Zainstaluj.


A następnie (po instalacji) włączyć szablon – żeby go uaktywnić na stronie -klikając Włącz.

Natomiast , jeśli ściągnąłeś szablon w formie paczki instalacyjnej (ze strony WordPressa, ThemeForest czy jakiejkolwiek innej), przejdź na kartę Wygląd – Motywy, kliknij przycisk Dodaj nowy.

Następnie kliknij Wyślij motyw na serwer i Wybierz plik

Wybierz plik .zip z szablonem (pliku nie należy rozpakowywać, przed wgraniem na stronę), kliknij Otwórz.

A następnie kliknij Zainstaluj teraz.

Po zainstalowaniu szablonu zobaczysz informację, że szablon został rozpakowany i zainstalowany.

Teraz możesz sprawdzić, jak strona będzie wyglądała na tym szablonie, klikając Podgląd na żywo, lub od razu włączyć szablon, klikając Włącz.

Uwaga: Wszystkie szablony które zainstalowałeś na swojej stronie, są dostępne na karcie Wygląd – Motywy. Tam je możesz włączać, wyłączać, dodawać lub usuwać.

Jak sprawdzić, jaki szablon jest zainstalowany na stronie?

Jeżeli trafiłeś na stronę, której szablon ci się podoba i chciałbyś się dowiedzieć, co to za szablon. Możesz to sprawdzić w prosty sposób.

Kliknij gdziekolwiek na stronie prawym przyciskiem myszy (pojawi się menu kontekstowe).

Wybierz z menu opcję Wyświetl źródło strony (Chrome) lub Pokaż źródło strony (Firefox). W ten sposób wejdziesz do kodu źródłowego tej strony, na której w tej chwili jesteś.

W kodzie źródłowym znajdź ciąg znaków:  wp-content/themes/.

Słowo, które występuje po tym ciągu znaków, to nazwa szablonu który został wykorzystany na tej stronie.

Możesz przetestować to na moim blogu i sprawdzić jaki zastosowałam szablon :).

Jeżeli  ten sposób nie zadziała, to, prawdopodobnie,  strona która Ci się podoba nie jest stworzona na WordPressie i wykorzystuje inny system zarządzania treścią.

 

Pobierz poradnik „7 Prostych Kroków do Strony Internetowej na WordPressie”.
Kliknij link poniżej. Poradnik zostanie wysłany na Twój FB Messenger w ciągu 10 sekund 🙂

 

Pasjonatka WordPressa i pozycjonowania stron.
Autorka bloga zrobsobiestrone.pl
Jeden komentarz
  1. 15 grudnia 2017

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *